فراخوان سراسری طرح ملی گوهرشاد

  • 1393/12/27

فراخوان سراسری طرح ملی گوهرشاد

بازخوانی نهضت ملی دفاع از سبک زندگی دینی

سال 1394 هشتادمین سالگرد قیام مسجد گوهرشاد علیه سیاست‌های رضاخانی و کشتار مردم توسط رژیم پهلوی است. واقعه‌ای که مقدمه خونینی برای ماجرای کشف حجاب سراسری در ایران شد. سیاست رضاخانی برای تغییر سبک زندگی و انهدام هویت دینی به قدری گسترده بوده است که می‌توان ادعا کرد هیج خانواده ایرانی نیست که از آن متأثر نشده باشد. اجبار به تغییر لباس و کشف حجاب تا دل دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز امتداد و بروز داشته است. بنابراین هرچند قیام گوهرشاد در مشهد رخ داده است، طرح ملی گوهرشاد زمینه‌ای برای بازخوانی یک خاطره مشترک تاریخی در سراسر کشور است.

«دبیرخانه طرح ملی گوهرشاد» که در طول ماه‌های گذشته با رصد ظرفیت‌های محتوایی و مردمی مختلف، اقدام به ضبط هزاران خاطره از صدها شاهد عینی وقایع آن دوره کرده است، اینک در آستانۀ هشتادمین سالگرد قیام خونین گوهرشاد در مشهد و به پاس نهضت ملی دفاع از سبک زندگی دینی در برابر تجدد وارداتی دوران پهلوی، فراخوان آثار و ایده‌های علمی، هنری، رسانه‌ای و اجتماعی را در موضوعات و شاخه‌های ذیل اعلام می‌دارد:

اهداف و موضوعات:

1- روایت تاریخ مقاومت ملی ایرانیان در برابر جریان کشف حجاب

2- ایجاد جریان تاریخ نگاری مردمی و فعال سازی نسل جدید در راستای هویت یابی و ثبت تجربه تاریخی

3- ترسیم سیمای خشن دیکتاتوری پهلوی و روشنفکران حامی سلطنت و مقابله با جریان رسانه ای تطهیر پهلوی

4- پاسخ به طراحی دشمن در جنگ نرم پیرامون هویت زن مسلمان و سبک زندگی

5- توجه به گستره ملی و نیز قابلیت های جهانی موضوع حجاب و سبک زندگی

6- توجه به قیام مردم مشهد در مسجد گوهرشاد در سال 1314 به عنوان نقطه ثقل مقاومت دینی ملت ایران

محورهای همکاری:

الف) فراخوان خاطرات مردمی کشف حجاب

هر یک از کسانی که در بین خانواده و آشنایان خود از سراسر کشور کسانی را می‌شناسند که از دوران تغییر اجباری لباس و کلاه و کشف حجاب خاطراتی دارند یا از شهدای این دوره اطلاعاتی دارند، می‌توانند کلمه «حجاب» را به شماره 3000330003 پیامک کنند تا برای ثبت اطلاعات و خاطرات، با آنان تماس گرفته شود.

ب) فعالیت‌ها و قالب‌ها:

1- حمایت از پایگاه‌های و تشکل‌های فرهنگی و مردمی، کانون‌های فرهنگی مساجد، روزنامه‌نگاران و... در سراسر کشور جهت شناسایی شاهدان عینی یا صاحبان خاطرات، خاطره نگاری از دوران تغییر لباس و کشف حجاب، کشف و انتشار اسناد مرتبط و...

2- تعامل با پژوهشگران، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و مجلات علمی جهت بازنشر کتب و مقالات تاریخی و تدوین و انتشار پایان نامه‌ها، مقالات و کتب تخصصی در عموم رشته‌های علوم انسانی

3- تعامل با شهرداری‌های سراسر کشور و نیز تشکل‌های شهری برای ساماندهی جمع‌آوری خاطرات مردمی و اجرای بزرگداشت‌های مردمی بویژه شناسایی و بزرگداشت شهدای کشف حجاب در سراسر کشور

4- حمایت از تولیدات ادبی و دراماتیک در شاخه‌های مختلف داستان کوتاه، فیلمنامه، نمایشنامه و رمان

5- حمایت از تولیدات هنری اعم از فیلم سینمایی، سریال، انیمیشن، سرود، موسیقی، تئاتر، یادمان‌های تجسمی و...

6- مشارکت در تولید محصولات در حوزه فرهنگ عمومی (نوشت‌افزار، پوشاک و...) و تولید یا اجرای هر محصول یا ایده اجتماعی مرتبط.

نحوه ارتباط با دبیرخانه:

عموم فرهیختگان، هنرمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های پیشنهادی و پیشینه مرتبط با پیشنهاد خود را از طریق درگاه‌های ذیل ثبت و ارائه کرده و آمادگی خود برای همکاری با دبیرخانه طرح ملی گوهرشاد را اعلام نمایند.

Goharshad.net

Shahrebehesht.ir